Jak powstrzymać łysienie? Skuteczne sposoby walki z problemem braku włosów!

jak powstrzymać łysienie

Wypadanie włosów, czyli łysienie, jest bardzo powszechne. Statystyki pokazują, że 80% mężczyzn prędzej czy później doświadcza tego problemu, a 6 na 10 mężczyzn zauważa utratę włosów w wieku 25-35 lat.

Trycholodzy zauważyli, że męskie łysienie dotyczy coraz młodszych osób. Ostatnio obserwuje się wypadanie włosów nawet u mężczyzn w wieku 18-25 lat. Także u tych, którzy nie wydają się być do tego genetycznie predysponowani. Można powstrzymać wypadanie włosów, ale stosowanie szamponu nie wystarczy. Należy znać przyczyny wypadania włosów i w porę podjąć odpowiednie działania, aby je chronić. Dowiedz się, jak powstrzymać łysienie?

Objawy męskiego łysienia

Włosy tracimy przez cały czas — to naturalny proces. Wypadanie włosów trwa około trzech do pięciu lat, po czym się kończy i pojawiają się nowe włosy. W ciągu całego życia z jednego mieszka włosowego wyrasta zazwyczaj 25-30 łodyg włosa. Za normalne uważa się 50-100 wypadających włosów dziennie. Jeśli liczba ta jest znacznie wyższa, mówimy o patologicznym męskim łysieniu, które wymaga leczenia. Włosy pozostające na poduszce lub na kołnierzyku koszuli to poważne oznaki utraty włosów, nawet do tego stopnia, że wizualne przerzedzenie włosów każe myśleć o ich wypadaniu.

Męskie łysienie plackowate występuje w kilku typach i łatwo jest odróżnić jeden od drugiego.

Łysienie androgenowe. Jak powstrzymać łysienie?

Jest to najczęstszy typ utraty włosów u mężczyzn. Zwykle jest to choroba dziedziczna. Działanie hormonu testosteronu jest normalnym zjawiskiem w ciele mężczyzny. Jednak efektem ubocznym rozkładu testosteronu jest DHT (dihydrotestosteron). Jego wzrost w organizmie ma szkodliwy wpływ na mieszki włosowe, co może uniemożliwić normalny wzrost włosów i prowadzić do ich przedwczesnego wypadania.

Włosy najbardziej dotknięte działaniem tego hormonu to te znajdujące się w całej okolicy czołowo-ciemieniowej, ale przede wszystkim wzdłuż pierwszej linii włosów i na czubku głowy. W łysieniu androgenowym włosy na skroniach i z tyłu głowy pozostają takie same, jak przed utratą włosów. Przeszczep włosów w tym przypadku, przy zastosowaniu odpowiedniej metody przeszczepu, przyniesie pożądany efekt odtworzenia włosów i dobre wyniki, nawet w najbardziej skomplikowanych przypadkach. Leczenie łysienia androgenowego powinno mieć na celu wyłącznie utrzymanie i wzmocnienie włosów pozostałych na obszarze objętym problemem.

Łysienie rozproszone

Ten typ łysienia jest drugim co do częstości występowania łysieniem, chociaż dotyczy głównie kobiet. Charakteryzuje się równomiernym wypadaniem włosów na całej powierzchni skóry głowy. Do jej głównych przyczyn należą zmiany hormonalne, zaburzenia pracy tarczycy, przewlekłe choroby zakaźne i zapalne oraz niektóre choroby skóry.

Bardzo często do łysienia rozproszonego dołącza się czynnik androgenny, który pogarsza sytuację. W tym przypadku należy zachować ostrożność, ponieważ przeszczep włosów nigdy nie pozwoli uzyskać pożądanej gęstości, a jedynie efekt kosmetyczny.

W niektórych przypadkach pożądane mogą być jednak efekty kosmetyczne. Przeszczepy łysienia rozproszonego wymaga kontynuacji leczenia, aby zapobiec pogorszeniu się stanu zdrowia w stopniu uniemożliwiającym powrót do normalności.

Łysienie ogniskowe

Jest to łysienie plackowate, które może występować nie tylko na głowie, ale także na każdej części ciała, na której obecne są włosy. W miarę postępu choroby te małe ogniska mogą się łączyć, tworząc duże obszary utraty włosów. Przyczyn tego typu łysienia jest wiele, począwszy od urazowego uszkodzenia mózgu, poprzez zakażenia, aż po choroby autoimmunologiczne. Dlatego też główne czynniki odpowiedzialne za łysienie ogniskowe nie są obecnie znane. Wymagane jest stałe leczenie i monitorowanie przez trychologa. Przeszczep włosów jest wskazany tylko jako całkowite leczenie niechirurgiczne (przy minimalnej interwencji), gdy ogniska nie uległy „przemieszczeniu” i nie pojawiły się nowe obszary utraty włosów.

Łysienie bliznowaciejące

W łysieniu bliznowaciejącym dochodzi do zapalenia uszkodzonych mieszków włosowych i powstania tkanki bliznowatej. Ten rodzaj utraty włosów jest rzadki — występuje tylko w 3% przypadków. Powodują go choroby skóry, choroby zakaźne i niektóre nowotwory, a także oparzenia termiczne i chemiczne, blizny i bliznowce po urazach i operacjach wykonywanych na skórze głowy lub ciele. W ostatnich latach częstość występowania łysienia bliznowaciejącego wzrosła wraz z pojawieniem się przedłużania włosów oraz afrykańskich warkoczy i dredów.

Całkowite lub uogólnione łysienie

Łysienie typu A to skrajne stadium łysienia plackowatego (Alopecia nervosa), w którym dochodzi do utraty włosów na całej skórze głowy. Odmianą łysienia całkowitego jest łysienie uniwersalne (alopecia universalis), czyli całkowita utrata włosów obejmująca całe ciało. Choroba dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Łysienie plackowate na ogół zaczyna się od znacznego wypadania włosów, które może prowadzić do łysienia w ciągu 2-3 miesięcy.

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn

Dlaczego włosy wypadają? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W każdym razie łysienie typu męskiego nie jest normą, tylko stanem chorobowym, który wymaga leczenia. Ponadto przerzedzanie się włosów może mieć negatywny wpływ na samoocenę, zwłaszcza w młodym wieku. Co może być zatem główną przyczyną łysienia typu męskiego?

Zakażenia

Każdy rodzaj infekcji, a zwłaszcza gorączka, może spowodować utratę włosów. Mogą one jednak być również spowodowane przewlekłymi infekcjami, które w większości przypadków pozostają niezauważone.

Stres

Powszechnie wiadomo, że stres nasila wypadanie włosów. Stres może wywoływać skurcze i zaburzać krążenie w delikatnych partiach skóry głowy. Powoduje to, że włosy są niedożywione, przestają rosnąć, a następnie obumierają.

Zaburzenia hormonalne i genetyka

Łysienie androgenowe dotyka 95% wszystkich mężczyzn. Ten typ łysienia jest powodowany przez hormony i predyspozycje genetyczne. Początkowo włosy są przerzedzone. Następnie stają się krótkie i przypominają puch, a po pewnym czasie całkowicie zanikają.

Trycholodzy rozróżniają różne stadia łysienia androgenowego: w pierwszych dwóch stadiach włosy przerzedzają się wokół skroni i czoła, tworząc łysiejące plamy. W stadiach od trzeciego do szóstego powiększa się strefa utraty włosów, w tym strefa ciemieniowa. Wreszcie, w siódmym etapie, strefy utraty włosów łączą się w jedną strefę utraty włosów.

Niezdrowe nawyki żywieniowe

Śmieciowe jedzenie na śniadanie, obiad i kolację to furtka do niedoboru witamin i ogólnego odwodnienia organizmu. Niedobór witaminy E i witamin z grupy B oraz brak żelaza to bardzo częste przyczyny wypadania włosów.

Środki na wypadanie włosów u mężczyzn

Profesjonalne szampony i maski — podobnie jak produkty z działu kosmetycznego w supermarkecie — zawierają składniki aktywne. Poprawiają one mikrokrążenie, wspomagają wzrost włosów i wzmacniają mieszki włosowe. Mogą poprawić stan włosów, jeśli ich wypadanie jest spowodowane przejściowym negatywnym czynnikiem, takim jak wiosenny niedobór witamin lub stres. Przed użyciem któregokolwiek z tych produktów należy jednak dokładnie zapoznać się z instrukcją. Jeśli szampon lub maska zawierają minoksydyl, należy pamiętać, że po zaprzestaniu ich stosowania może nastąpić nagłe zwiększenie utraty włosów, a ponadto może wystąpić zapalenie skóry głowy lub łupież, a nawet łojotok.

Jeśli chcesz zastosować poważniejszą metodę leczenia wypadania włosów, powinieneś zasięgnąć porady specjalisty. W klinice można skorzystać zarówno z zabiegów terapeutycznych, jeśli wymaga tego sytuacja, jak i z produktów i środków, które można samodzielnie stosować w domu. Mogą to być zarówno leki zawierające minoksydyl, jak i inne środki, przyjmowanie specjalnych witamin.

Jak powstrzymać łysienie u mężczyzn?

Męzczyzna czytający o tym jak powstrzymać łysienie
Źródło: Pexels.com

Istnieje wiele metod leczenia wypadania włosów. Wiele z nich jest związanych z fizjoterapią, czyli leczeniem poprzez fizyczne oddziaływanie na skórę głowy.

Jonoforeza. Podczas zabiegu leki są wstrzykiwane pod wpływem stałego prądu galwanicznego do głębszych warstw skóry. Efektem jest przyspieszenie krążenia podskórnego, przyspieszenie podziałów komórkowych i procesów metabolicznych w komórkach, lepsze przenikanie składników odżywczych do komórek skóry i mieszków włosowych, wzmocnienie cebulek włosowych i przyspieszenie wzrostu włosów.

Elektrostymulacja (miostymulacja). Prądy impulsowe są wykorzystywane do przywracania aktywności tkanek. Ich działanie na ściany naczyń krwionośnych aktywuje rezerwowe naczynia włosowate i metabolizm, co zmniejsza objętość komórek tłuszczowych i wyrównuje tło hormonalne. W zapobieganiu i leczeniu wypadania włosów elektrostymulacja jest stosowana od stosunkowo niedawna.

Terapia mikroprądami. Polega ona na stosowaniu modulowanego, pulsacyjnego prądu elektrycznego o bardzo małych rozmiarach na skórę za pomocą różnego rodzaju elektrod. Zabieg ma wyraźne działanie, prąd przenika do komórek skóry i tkanki podskórnej, poprawia ich metabolizm, stymuluje przemianę materii i wydalanie jej produktów, odbudowuje tkankę i mieszki włosowe.

Krioterapia

Zamrażanie skóry ciekłym azotem przy użyciu specjalnych aplikatorów. W tym przypadku ciekły azot pełni funkcję masażu skóry głowy. Aby uzyskać widoczny efekt, konieczne są 2-3 kursy krioterapii.

Masaż podciśnieniowy. Wykonuje się ją poprzez umieszczenie słojów w miejscach wypadania włosów. Poprawia ona krążenie krwi i wymianę powietrza, eliminuje toksyny i usuwa zastoje limfatyczne.

Darsonwalizacja. Działanie małych prądów o wysokim napięciu na skórę, które sprzyja drenażowi limfatycznemu, rozszerzeniu naczyń krwionośnych, poprawie metabolizmu, redukcji gruczołów łojowych. Wyładowania iskrowe przyczyniają się do wytwarzania ozonu, nasycając skórę głowy tlenem.

Laseroterapia. Metoda ta wykorzystuje energię lasera o niskiej intensywności do zagęszczania i odbudowy włosów, które zostały już utracone. Terapia laserowa w postaci regularnych 20-30 minutowych zabiegów kilka razy w tygodniu jest dość skuteczna, zwiększa krążenie krwi i poprawia metabolizm, a nawet 90% osób zgłasza zdrowsze i gęstsze włosy.

Jeśli utrata włosów jest bardzo duża, te metody prawdopodobnie nie przyniosą pożądanych rezultatów. W takich przypadkach jedynym wyjściem jest przeszczep włosów. Nowoczesne techniki umożliwiają szybkie i bezbolesne przeszczepienie własnych włosów, bez blizn i komplikacji.

One thought on “Jak powstrzymać łysienie? Skuteczne sposoby walki z problemem braku włosów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close