Jak skutecznie schudnąć jeżdżąc na rowerze?

Aktywność fizyczna i jazda rowerem

Rowery stopniowo stają się coraz bardziej popularną formą transportu. Są one wykorzystywane do dojazdów do pracy i poza miasto, do przejażdżek rowerowych, a nawet do długich podróży. Główną zaletą rowerów jest to, że są łatwe w utrzymaniu. Można na nich łatwo pokonywać przeszkody, a także pozwalają się więcej ruszać. Dlatego też dość często stosuje się go w innym celu — utraty wagi. Jak schudnąć na rowerze? Dowiedz się!

Jak schudnąć na rowerze — korzyści i wyniki

Siedzący tryb życia jest często przyczyną otyłości i problemów zdrowotnych. Osteochondroza, obrzęki nóg, zakrzepica, cellulit i wiele innych nieprzyjemnych chorób i syndromów rozwija się z powodu siedzącej pracy. Jeśli jednak będziesz się aktywnie ruszać, możesz nie tylko odzyskać piękną sylwetkę, ale także unormować stan swojego organizmu.

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, należy wybrać konsekwentne ćwiczenia. To właśnie takie podejście, a nie praca „na krawędzi”, jest idealnym sposobem na poprawę sprawności fizycznej.

Jak jeździć na rowerze żeby schudnąć? Dlaczego warto wybrać rower? Dzięki niemu można z komfortową prędkością poruszać się po mieście i po nierównym terenie, docierać do miejsc, w które trudno dotrzeć pieszo, a których nie da się pokonać samochodem. Co więcej cieszyć się świeżym powietrzem i wspaniałymi widokami. W odchudzaniu skuteczny jest również rower. Jest to doskonały sposób na pozbycie się nadwagi bez dyskomfortu. Jest to transport, który posiada dwie niezwykle ważne cechy.

Aktywność fizyczna a poprawa samopoczucia

Jazda na rowerze pozwala spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, aktywnie się ruszając. Więcej się ruszasz, oddychasz świeżym powietrzem i korzystasz z większej ilości słońca. Twój organizm aktywnie produkuje witaminę D, która pobudza metabolizm i zwalcza depresję. Przepływ krwi jest przyspieszony i dotleniony: prowadzi to do bardziej aktywnego rozkładu tłuszczów i ich eliminacji z organizmu.

Dzięki mikrocyrkulacji płynów w tkankach cellulit stopniowo zanika, a obrzęki ulegają zmniejszeniu. Wreszcie, aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na walkę z regularnym stresem i bezsennością. Zamiast „zakopywać” stres, możesz wybrać się na przejażdżkę rowerową, aby przywrócić wewnętrzną harmonię.

Poprawa samopoczucia fizycznego

Energiczne ćwiczenia fizyczne pomagają w szybszym metabolizowaniu glukozy, zmniejszając jej stężenie we krwi. Pomaga to nie tylko zapobiegać gromadzeniu się tłuszczu, ale także normalizować pracę organizmu. Dlatego też aktywność fizyczna jest szczególnie zalecana osobom ze skłonnością do cukrzycy.

Drugą korzyścią jest wzmocnienie tkanki kostnej i mięśniowej. Sceptycy uważają, że jazda na rowerze w celu utraty wagi jest mitem, ponieważ aktywne są tylko nogi. W rzeczywistości, jeśli połączy się jazdę na rowerze z odpowiednią dietą, można w krótkim czasie stracić 5-10 kg zbędnych kilogramów. W rezultacie zwiększysz swoją wytrzymałość i uzyskasz ładną, szczupłą sylwetkę. Wszystko to dzięki regularnej jeździe na rowerze.

Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć — mechanizm utraty wagi

W jaki sposób jazda na rowerze pomaga pozbyć się zbędnych centymetrów w talii, pośladkach i biodrach? Przede wszystkim proces ten rozpoczyna się tylko wtedy, gdy stosujesz odpowiednią dietę i spożywasz więcej kalorii niż pozyskujesz z pożywienia.

Jak jeździć na rowerze żeby schudnąć? Mechanizm utraty wagi jest dość prosty:
  • Aktywność fizyczna przyspiesza przepływ krwi;
  • Komórki są nasycane tlenem;
  • Tlen wspomaga aktywne spalanie tłuszczu i eliminację komórek tłuszczowych z organizmu.
  • Jednocześnie normalizuje się metabolizm, co również przyczynia się do jak najszybszego pozbycia się nadwagi. Dziesięć minut szybkiej jazdy na rowerze spala do 50 kcal, czyli niewiele mniej niż podczas sprintu. Z tym, że biegnąc z prędkością 16 km/h, znacznie szybciej będziesz wyczerpany.

Lista przeciwwskazań

Jazda na rowerze nie jest zasadniczo przeciwwskazana, mówimy o używaniu urządzenia do odchudzania. Podsumowując, odchudzanie za pomocą jazdy na rowerze nie jest zalecane w następujących przypadkach:

  • Zaburzenia układu przedsionkowego;
  • Problemy z kręgosłupem i stawami;
  • Ciąża;
  • Żylaki lub zakrzepica naczyń krwionośnych;
  • Skłonność do epilepsji;
  • Choroby zakaźne, którym towarzyszy gorączka.

W takich warunkach należy unikać odchudzania za pomocą roweru. W niektórych przypadkach można go zastąpić domowymi rowerkami treningowymi, ale należy skonsultować się ze specjalistą. Niekiedy jazdę na rowerze można zastąpić zwykłą jazdą na rowerze: spala się mniej kalorii, ale nadal można być aktywnym i szybciej schudnąć.

Trochę o diecie

Jeśli planujesz schudnąć, musisz ponownie przeanalizować swój jadłospis. Należy unikać słodyczy kupowanych w sklepach, fast foodów i słodzonych napojów gazowanych. Są to produkty, które mają negatywny wpływ nie tylko na sylwetkę, ale także na zdrowie.

Zastąp je owocami, jagodami i warzywami, dobrym mięsem i rybami, produktami mlecznymi. Zwracaj uwagę na równowagę BTW: nie rezygnuj całkowicie z tłuszczów i węglowodanów, ale wybieraj je rozsądnie. Jeśli chcesz zwiększyć zawartość białka w swojej diecie, możesz skorzystać z odżywek białkowych.

Wybór roweru

Jazda rowerem
Źródło: Pexels.com

Od wytrzymałych rowerów górskich po przystępne cenowo, wygodne rowery miejskie — każdy powinien znaleźć rower odpowiadający swoim potrzebom. Upewnij się, że jest Ci jak najwygodniej i że Twój rower jest przystosowany do regularnej jazdy.

Ramy aluminiowe są dobrym wyborem, ponieważ są lżejsze, dzięki czemu rower można z łatwością wnosić i znosić po schodach. Obecnie dostępne są jednak również materiały kompozytowe, które są prawie tak lekkie jak aluminium, ale bardziej niezawodne.

Stal jest odpowiednia dla tych, którzy preferują trwałe konstrukcje i jednocześnie chcą napompować swoje ramiona. Jeśli chodzi o wybór modelu, sprawa jest jednak dość prosta.

  • Rower górski

Zaprojektowany specjalnie z myślą o podróżach w trudnym terenie. Z reguły ma dość masywną ramę i koła, które nie boją się ostrych skał. Taki rower będzie niezawodnym towarzyszem podróży. Można nim również jeździć po mieście. Główną wadą jest to, że dobrej jakości rowery górskie są dość drogie. Mają one również specjalną konstrukcję ramy i siedziska: jest to odpowiednie rozwiązanie do jazdy po nierównym terenie, ale w mieście może być dość niewygodne.

  • Rower miejski

Zrobiony szczególnie dla tych, którzy planują jeździć rowerem po utwardzonych ścieżkach i nie wybierają się w trudny teren. Jest to wygodna opcja z komfortowym siedziskiem i wąskimi kołami. Dużym atutem tego roweru miejskiego jest jego przystępna cena, więc jeśli chcesz rower bez zmiany biegów i hamulca pedałowego, możesz kupić taki bez zmiany biegów.

Pozwoli to zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy, a także zapewni dodatkowy trening mięśni nóg. Wadą roweru są wąskie koła: są one przydatne w ciepłe dni, ale stanowią prawdziwy problem zimą. Jeśli nie planujesz siodłać swojego „żelaznego konia” w zimnej porze roku, możesz zignorować tę wadę.

  • Rower sportowy

Sportowa pozycja jazdy pozwala spalić więcej kalorii dzięki temu, że kierownica znajduje się w jednej linii z siedziskiem. Zmniejsza to opór wiatru i pozwala uzyskać większą prędkość podczas wyścigów.

Ma również właściwości wyszczuplające: mięśnie brzucha i pośladków mają więcej ruchu, a ich mięśnie są lepiej ukształtowane. Wadą roweru sportowego jest to, że nie nadaje się on do codziennej jazdy po mieście. Wadą jest to, że nie jest to najlepszy wybór dla tych, którzy chcą uprawiać kolarstwo wyczynowe.

  • Rower komfortowy

Masywny cruiser może być doskonałym wyborem dla młodych matek: można w nim wygodnie zamontować specjalny fotelik dziecięcy i kosz na zakupy. Istnieją modele przeznaczone dla kobiet: mają one specjalną konstrukcję ramy, dzięki której można jeździć na rowerze nawet w sukience.

Rower komfortowy jest jednak dobry do rekreacyjnych przejażdżek: nie można na nim jeździć, aby się odchudzić. Na rynku można znaleźć również inne modele rowerów do sportów ekstremalnych. Jednak kupowanie ich w nadziei na utratę wagi nie jest właściwym rozwiązaniem.

Sprzęt dodatkowy

Aby jazda była jak najbardziej komfortowa i bezpieczna, należy wybrać nie tylko odpowiedni rower. Sprzęt ochrony osobistej nie jest czymś, co należy ignorować: na ulicach miast czy w górach sprzęt rowerowy może uratować Ci życie. Dlatego przed wyruszeniem w drogę należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.

  • Kask

Nie ma kary za brak kasku, ale zaleca się jego założenie przed wyruszeniem na przejażdżkę rowerową. Nie jesteś jedynym użytkownikiem drogi, więc pamiętaj o własnym bezpieczeństwie. Wybierz model, który wygodnie leży na głowie i nie zasłania widoku.

  • Ochraniacze na łokcie i kolana

Kolejny zbędny element bezpieczeństwa. Jest to najlepszy sprzęt dla początkujących: upadek nie jest wykluczony, ale kolana i łokcie są lepiej chronione. Na szczęście w większości sklepów sportowych można znaleźć szeroki wybór ochraniaczy na łokcie i kolana we wszystkich rozmiarach. Łatwo jest znaleźć odpowiedni dla siebie sprzęt.

Niektórzy rowerzyści wolą się zabezpieczyć i dodatkowo kupują „żółwia”: specjalną ochronę ciała przeznaczoną dla motocyklistów. Dobrym pomysłem jest również zakup specjalnych spodenek kolarskich, które zapewnią wygodniejsze dopasowanie.

  • Akcesoria

Miłe drobiazgi, które sprawią, że jazda na rowerze będzie wygodniejsza. Na przykład:

  • Stelaż, do którego można dodatkowo przymocować fotelik dziecięcy;
  • Koszyk na zakupy;
  • Torba na rower;
  • Pompa;
  • Uchwyt na butelkę z wodą;
  • Komputer pokładowy — urządzenie elektroniczne, które rejestruje prędkość, przebieg, tętno i inne ważne elementy jazdy.

Program odchudzania

Jak dużo należy jeździć na rowerze, aby schudnąć? Nie ma prostej odpowiedzi: wszystko zależy od typu ciała, ilości zbędnych kilogramów, tempa metabolizmu, diety, odpoczynku i wielu innych czynników. Aby szybciej schudnąć, trzeba trzymać się planu treningowego. Nie wystarczy codzienna praca w wygodnym tempie — trzeba się spocić.

Róbcie sobie przerwy. To właśnie podczas odpoczynku organizm przystosowuje się do zmian i wzmacnia się. Dlatego należy zapewnić sobie osiem godzin snu w dobrze wentylowanym pomieszczeniu o temperaturze od 15 do 18 stopni Celsjusza.

One thought on “Jak skutecznie schudnąć jeżdżąc na rowerze?

  1. Moim zdaniem, żeby schudnąć na rowerze wystarczy po prostu na nim jeździć 😀 Jeździć regularnie i gubić zbędne kilogramy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close